06
Tem

İnşaatlık Kereste Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yapı sektörüne birbirinden farklı birçok malzeme kullanılır. Bunlardan biri de kerestelerdir. Keresteler yer döşemesinde, pencere doğramalarında, kapı yapımında ve daha birçok yerde kullanılır. Bununla birlikte kerestelerin de kullanım yerlerine göre pek çok çeşidi bulunmaktadır. Kullanım yerlerine göre, kerestenin üretildiği ağacın cinsi de değişmektedir. Ayrıca kerestelerin ölçüsünü de etkilemektedir. İnşaatlık kereste de yapı inşasında kullanılan kereste çeşitlerinden biridir. Bu kereste türü genelde inşaatlarda beton kalıpları çıkarmak için kullanılır. İnşaatlarda beton kalıp oluşturmak zor bir iştir, dayanıklılık ister, dolayısıyla inşaatlık kereste malzemesinin sağlam olması gerekir. Ağır işlemlere kullanımı tercih edilen inşaatlık kereste farklı ağaç cinslerinden elde edilebilir. Bunun yanında bu kereste türünü çatı iskeleti yapımında kullanmak da mümkündür. Sağlamlıklarından dolayı birçok aşamada işlev gösterirler.

Bina yapımında kullanılan birçok malzemede olduğu gibi keresteler de farklı türlerde üretilir. Çünkü her türün kullanım alanı başka başkadır. İnşaatlık keresteler her türden binanın yapımında kullanılabilir. Binanın duvar sıvası yapılırken kullanılan iskeletlerde, beton atmadan önce yapılan kalıplarda, çatı yapımında inşaatlık kereste malzemesinden faydalanmak mümkündür. Ayrıca bu ürünün bazı avantajları bulunmaktadır. Mesela inşaatlık kereste tek kullanımlık değildir. Beton kalıbı için çakılan inşaatlık keresteyi, beton dökülüp de kuruduktan sonra sökmek ve farklı binaların yapımında kullanmak bir kolaylıktır. Bu anlamda inşaatlık kerestelerin kullanım ömürlerinin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir konu da inşaatlık kerestelerin çeşitli ağaç cinslerinden budanıp kesildikten sonra hemen kullanılabilmeleridir. Herhangi bir kurutma işlemi gerekmemektedir.

İnşaatlık kereste üretimi yapan ahşap firmalarının uygulamalarının bir kısmına göz atmak için www.gunsoy.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kerestelerin nerede ne amaçla kullanılacağı onların üretimini de geniş bir yelpazede etkilemektedir. İnşaatlık kereste gibi farklı alanlarda kullanımı yaygın bir başka kereste türü de silinmiş kereste olarak sektörde yer edinir. Zira silinmiş kereste de özellikle ahşap uygulamaları alanında fazlaca kullanıma sahiptir. Silinmiş keresteler için çeşitli amaçlarla kesme, biçme ve kurutma işlemleri yapılabilmektedir. Silinmiş keresteler isteğe bağlı olarak su bazlı ahşap boya uygulaması yapılarak satışa sunulabilmektedir.